Dolegliwości okresu menopauzalnego

Menopauza to ustąpienie miesiączkowania – jeśli kobieta odnotowała rok od swojej ostatniej miesiączki, uznaje się, że weszła w okres menopauzalny. Menopauzę poprzedza klimakterium, czyli szereg dokuczliwych objawów, z którymi muszą zmagać się kobiety w wieku 45 – 50lat. Klimakterium nazywane jest również okresem przekwitania – to wtedy jajniki wydzielają coraz mniej estrogenów, co wiąże się z końcem płodności u kobiety.

Zmiany w gospodarce hormonalnej powodują nieprzyjemne dolegliwości. Objawy mogą być różne – uzależnione są od indywidualnych uwarunkowań kobiety. Niektóre Panie przechodzą zmiany związane z klimakterium łagodnie, inne skarżą się na bardzo dotkliwe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Warto zadbać, aby ten czas związany z zegarem biologicznym przetrwać w komforcie. W tym celu, już po zaobserwowaniu pierwszych objawów, należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie, które złagodzi uciążliwe dolegliwości.

Do najczęstszych symptomów okresu menopauzalnego należą:

 • nieregularne miesiączki, aż do czasu ich całkowitego ustania,
 • spadek libido,
 • suchość pochwy i bolesne stosunki płciowe,
 • uderzenia gorąca,
 • nadmierna potliwość,
 • huśtawki nastrojów,
 • zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • problemy z nietrzymaniem moczu,
 • depresja,
 • bóle głowy i stawów.

Zmiany w sferze seksualnej – suchość pochwy, spadek libido

Hormony mają wpływ na sferę seksualną kobiety. Zaburzeniom hormonalnym często towarzyszy spadek libido, czyli brak ochoty na stosunek płciowy. Mniejsza ochota na seks w okresie klimakterium i menopauzy jest rzeczą naturalną. Również kobiety po porodzie oraz zażywające tabletki antykoncepcyjne borykają się z tym problemem. Spadek libido ma oczywiście związek z nieuregulowaną gospodarką hormonalną.

Kobiety w okresie poporodowego połogu oraz menopauzy mogą odczuwać również suchość pochwy, która utrudnia stosunek płciowy. Właściwe nawilżenie pochwy ściśle wiąże się z libido jego utrata skutkuje często suchością oraz trudnościami w aktywności seksualnej. Po porodzie oraz podczas menopauzy, każdy stosunek płciowy może być bolesny i wiązać się z dyskomfortem. Jeśli stan suchości pochwy oraz bolesnych stosunków płciowych się utrzymuje, należy udać się po poradę do lekarza być może konieczne będzie rozpoczęcie leczenia. Prawidłowa diagnoza powinna wykazać, co jest przyczyną problemu. Objawy mogą być naturalną konsekwencją stanu biologicznego kobiety (porodem, klimakterium), a czasami prowadzą do innych dolegliwości, wymagających leczenia medycznego. Kobiety często sięgają po środki nawilżające okolice intymne – z pewnością dają one tymczasową poprawę jakości stosunku płciowego oraz braku bolesnych doznań, jednak nie są one rozwiązaniem problemu. Warto również wiedzieć, że źródłem spadku libido oraz suchości pochwy mogą być przyczyny natury psychicznej takie jak stres, depresja.

Zmiany w sferze psychicznej i wizualnej

Okres menopauzy niesie ze sobą często dolegliwości związane ze sferą psychiczną kobiety. Burza hormonów w okresie dojrzewania, w ciąży, po porodzie, jak również w czasie menopauzalnym, prowadzi do huśtawek nastrojów, wzmożonej impulsywności, płaczliwości, depresji, zmęczenia i zrezygnowania. Odpowiednio prowadzonym leczeniem ginekologicznym można zminimalizować, a nawet wyeliminować te objawy.

Złe samopoczucie może również wynikać ze zmian w wyglądzie oraz z ogólnego dyskomfortu. Zawroty głowy oraz uderzenia gorąca dotykają aż 70% kobiet w wieku około 45lat. Nadmierna potliwość, nietrzymanie moczu, bóle głowy prowadzą do długotrwałego stresu oraz lęku. Spadek pewności siebie oraz poczucia atrakcyjności może wiązać się również z spadkiem poziomu produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny jędrność oraz elastyczność skóry. Staje się ona bardziej sucha, cieńsza i traci swój młodzieńczy blask. Zmiany w wyglądzie dotyczą również włosów. Jest to jednak proces naturalny, który przy odpowiednio wprowadzonej kuracji oraz leczeniu, można przejść w pełnym komforcie.

Zmagasz się z pierwszymi  dolegliwościami okresu menopauzalnego? Skontaktuj się z naszym lekarzem ginekologiem, który pomoże Ci zminimalizować, a następnie wyeliminować te dokuczliwe objawy.