Badanie USG tarczycy jest jednym z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, obok USG piersi oraz USG jamy brzusznej.

USG tarczycy jest metodą obrazowania z użyciem fal ultradźwiękowych, która umożliwia  określenie wielkości, rozmiaru, kształtu, położenia i struktury tarczycy, a także pozwala stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania palpacyjnego szyi. Dzięki USG tarczycy można dokładnie ocenić wielkość ewentualnych zmian w obrębie tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest najczęściej zlecane jest przez lekarzy w przypadku powiększonej tarczycy, w sytuacji pojawienia się zmian w jej obrębie oraz gdy badania hormonalne wykazały nieprawidłowości.

Poliklinika evi-MED nr 3

Pracownia USG

ul. Świętojańska 141, Gdynia

tel: 58/ 662 04 60, 710 05 60

USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, bezpiecznym, może być powtarzane wielokrotnie. Badaniu może poddać się każdy, jest to badanie bezpieczne również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

USG tarczycy jest badaniem, które warto profilaktycznie wykonywać co 2 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Wskazaniem do wykonywania USG tarczycy są m.in.:

  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
  • w przypadku powiększenia obwodu szyi
  • wyczucia zmian w obrębie tarczycy podczas badania palpacyjnego szyi
  • gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy)
  • w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy

Wszelkie niepokojące zmiany (guzki), wykryte podczas USG tarczycy można sprawdzić za pomocą biopsji  cienkoigłowej tarczycy pod kontrolą USG.

USG tarczycy

109,00 zł

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.  Informację o cenach można uzyskać w rejestracji  naszych placówek medycznych.

Jak przygotować się na badanie USG tarczycy?

Samo badanie tarczycy nie wymaga przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań tarczycy, jeśli były wykonywane.

W Poliklinice evi-MED oferujemy USG tarczycy oraz biopsję cienkoigłową guzków tarczycy przeprowadzane przez wybitnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym: radiologów, endokrynologów.