USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest jednym z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, obok USG piersi oraz USG jamy brzusznej.

USG tarczycy jest metodą obrazowania z użyciem fal ultradźwiękowych, która umożliwia  określenie wielkości, rozmiaru, kształtu, położenia i struktury tarczycy, a także pozwala stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania palpacyjnego szyi. Dzięki USG tarczycy można dokładnie ocenić wielkość ewentualnych zmian w obrębie tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest najczęściej zlecane jest przez lekarzy w przypadku powiększonej tarczycy, w sytuacji pojawienia się zmian w jej obrębie oraz gdy badania hormonalne wykazały nieprawidłowości.

Poliklinika evi-MED nr 3

Pracownia USG

ul. Świętojańska 141, Gdynia

USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, bezpiecznym, może być powtarzane wielokrotnie. Badaniu może poddać się każdy, jest to badanie bezpieczne również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

USG tarczycy jest badaniem, które warto profilaktycznie wykonywać co 2 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Wskazaniem do wykonywania USG tarczycy są m.in.:

  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
  • w przypadku powiększenia obwodu szyi
  • wyczucia zmian w obrębie tarczycy podczas badania palpacyjnego szyi
  • gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy)
  • w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy

Wszelkie niepokojące zmiany (guzki), wykryte podczas USG tarczycy można sprawdzić za pomocą biopsji  cienkoigłowej tarczycy pod kontrolą USG.

Cennik:

USG tarczycy: 200,00 zł

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.  Informację o cenach można uzyskać w rejestracji  naszych placówek medycznych.

Jak przygotować się na badanie USG tarczycy?

Samo badanie tarczycy nie wymaga przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań tarczycy, jeśli były wykonywane.

W Poliklinice evi-MED oferujemy USG tarczycy oraz biopsję cienkoigłową guzków tarczycy przeprowadzane przez wybitnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym: radiologów, endokrynologów.