Jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych jest USG piersi. USG piersi – jest to metoda obrazowania z użyciem fal ultradźwiękowych. USG piersi umożliwia ocenę struktur gruczołu sutkowego, charakter tkanek z jakich jest zbudowany gruczoł, obecność zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych dołów pachowych.

USG piersi jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym, może być powtarzane wielokrotnie. Badaniu może poddać się każda kobieta, USG piersi jest bezpieczne również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.  Badanie to jest zalecane kobietom między 20 a 40 r.ż , a po 40 r.ż. jest badaniem uzupełniającym badanie mammograficzne.

Po 40 r. ż. również warto nadal wykonywać to badanie, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne.

Badanie USG piersi wykonuje się również mężczyznom.

Poliklinika evi-MED nr 3

Pracownia USG

ul. Świętojańska 141, Gdynia

Najprostszą formą profilaktyki raka piesi jest samobadanie piersi, które należy wykonywać  regularnie co miesiąc, najlepiej do 7 dni po menstruacji. W trakcie tego badania kobieta może ocenić czy są jakieś zmiany w wyglądzie piersi, np.: zmiany w kształcie i symetrii piersi,  przebarwienia skóry, wyciek z brodawek oraz czy w trakcie badania palpacyjnego nie wyczuwa zmian w strukturze piesi: guzków, zgrubień.

USG piersi jest uzupełnieniem samobadania piersi, które warto profilaktycznie wykonywać raz w ciągu 2 lat, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Wskazaniem do regularnego wykonywania USG piersi są m.in.:

  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
  • występowanie raka piersi w rodzinie
  • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych

Natomiast wskazaniem do niezwłocznego wykonania USG piersi są wszelkie zauważone, niepokojące objawy, np.:

  • zmiany zauważone w trakcie samobadania piersi, np.: guzki, zgrubienia, zmiany kształtu piersi
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • ból piersi

Wszelkie niepokojące zmiany (guzki) wykryte w USG można sprawdzić  za pomocą biopsji  cienkoigłowej pod kontrolą USG.

USG piersi

200,00 zł

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.  Informację o cenach można uzyskać w rejestracji  naszych placówek medycznych.

Jak przygotować się na badanie USG piersi?

Badanie USG piersi nie wymaga większego przygotowania, najlepiej jest je wykonać między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

Przed badaniem należy pokazać lekarzowi wykonującemu USG wyniki badań z poprzednich USG piersi i mammografii oraz poinformować o hormonalnej terapii zastępczej i przebytych operacjach piersi.

Poliklinika evi-MED  aktywnie uczestniczy w walce z rakiem piersi  – nasze gabinety należą do Gabinetów z Różową Wstążką. Oferujemy USG piersi oraz biopsję cienkoigłową guzków piersi przeprowadzane przez wybitnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym.