Zadbaj o dietę na dwa dni przed wizytą w laboratorium zrezygnuj z tłustych dań i mocnych trunków. Ciężkostrawne jedzenie i alkohol mogą zakłócić wyniki analiz (lipidogramu, enzymów wątrobowych, cukru we krwi)
Bądź na czczo to konieczne nie tylko wtedy, gdy ocenia się zawartość glukozy we krwi. Po jedzeniu podnosi się też poziom trójglicerydów i nieprawidłowy bywa wynik morfologii (np: rośnie liczba białych krwinek). Nie jest konieczne być na czczo, gdy bada się poziom hormonów.
Pij wodę na godzinę przed pobraniem warto wypić szklankę niegazowanej wody. Sięgnij po nią, gdy żyły są schowane głęboko i w przeszłości pielęgniarce było trudno się w nie wkuć, a także gdy masz biegunkę czy gorączkę. Wtedy nawodnisz organizm, krew nie będzie nadmiernie zagęszczona i szybciej napłynie do strzykawki.
Pamiętaj również, aby w trakcie wkuwania igły odwrócić głowę i nie zerkać na strzykawkę. Uciskaj miejsce po ukłuciu. Wacik musi być przyciśnięty dość mocno i to przez około 3 minuty po wyjęciu igły. Ręka powinna być wyprostowana, a nie zgięta w łokciu, bo to zapobiega krwiakom. Jeśli potem okaże się, że skóra stała się sina, posmaruj ją żelem zmniejszającym obrzęk.