Wideodermatoskopia

Nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki zmian skórnych, która ułatwia dokładną ocenę zmian skórnych.
Dzięki nowoczesnej kamerze zintegrowanej z systemem komputerowym możliwa jest nie tylko ocena zmian skórnych, ale także ich archiwizacja, co umożliwia obserwację ewolucji wykwitów w czasie.
Metoda dedykowana jest przede wszystkim ocenie znamion barwnikowych (popularnie zwanych „pieprzykami”) i wczesnej diagnostyce czerniaka. Szczególnie przydatna jest u pacjentów, którzy mają liczne znamiona barwnikowe.
Zintegrowana z kamerą przystawka do badania miejsc trudno dostępnych umożliwia ocenę zmian skórnych w miejscach, których nie można zbadać przy użyciu konwencjonalnego dermatoskopu – np. okolice międzypalcowe, wnętrze małżowiny usznej, powieki.

Inne zastosowania badania wideodermoskopowego obejmują:

  • badanie włosów (trichoskopia) – co ułatwia diagnostykę przyczyny utraty włosów i często pozwala na uniknięcie wykonywania bolesnych badań diagnostycznych (trichogram, biopsja skóry)
  • diagnostykę chorób zapalnych skóry – np. łuszczycy lub liszaja płaskiego

Jak należy przygotować się do badania?
Podczas wideodermoskopii ocenia się wszystkie okolice dostępne badaniu – na badanie prosimy zgłosić się bez makijażu, a w przypadku zmian na paznokciach – bez lakieru. Aby uniknąć trudności w obrazowaniu skóry nie należy również w dniu wizyty stosować balsamu do ciała/samoopalacza.

Kiedy i jak często należy wykonywać badanie?
Jeśli którekolwiek ze znamion charakteryzuje się choćby jedną z wymienionych cech, poinformuj nas:

  • A (Asymmetry) Asymetria, nieregularny kształt
  • B (Borders) Brzegi zamazane, poszarpane
  • C (Color) Pigmentacja – nieregularny kolor w obrębie jednej zmiany, np. ciemnobrązowy, czarno-brązowy, czerwonawy, szaro-białe zmiany
  • D (Diametr) Średnica większa niż 5 mm
  • E (Elevation) Uwypuklające, powiększające lub zmniejszające się znamię

Dermoskopowa/wideodermoskopowa ocena wszystkich znamion barwnikowym powinna być wykonywana minimum raz w roku. Dotyczy to także dzieci. U osób u których występują dodatkowe czynniki ryzyka (np. tzw. zespół znamion atypowych, stosowanie leków obniżających odporność, przebyty czerniak) – częstość kontroli ustala się indywidualnie.
Dodatkowo w dermoskopii/ wideodermoskopii powinna być oceniona każda nowo powstała lub zmieniająca się zmiana barwnikowa – zwłaszcza u osób po 25 roku życia.
W przypadku, gdy podczas rutynowo przeprowadzanego badania dermoskopowego stwierdzone zostaną zmiany o niepokojącym obrazie lekarz może zalecić diagnostyczne wycięcie zmiany lub ich obserwację dermoskopową – wówczas po około 3-4 miesiącach porównuje się obraz zmiany oglądanej w powiększeniu i na tej podstawie podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu.
Kontrolne badanie dermoskopowe należy przeprowadzać minimum 4 tygodnie od czasu ostatniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a najlepiej gdy czas ten wynosi 8 tygodni.

Przeciwwskazania
Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne. Do badania nie ma przeciwwskazań.
Badanie może być wykonywane u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz u osób starszych (w tym posiadających implanty lub wszczepialne urządzenia kardiologiczne).

Poliklinika evi-MED nr 2

Poradnia dermatologiczna

ul. Bp. Dominika 8-14, Gdynia

Cennik

WIDEODERMATOSKOPIA – diagnostyka chorób włosów:

Wideotrichoskopia przesiewowa: 200,00 zł + cena konsultacji

WIDEODERMATOSKOPIA – diagnostyka znamion:

Badanie całego ciała z mapowaniem wytypowanych przez lekarza znamion (do 10 zmian): 400,00 zł

Badanie całego ciała z mapowaniem wytypowanych przez lekarza znamion (pow. 10 zmian): 500,00 zł

Badanie całego ciała z mapowaniem wytypowanych przez lekarza
znamion dziecko do 12 r.ż.: 300,00 zł

Wczesne, kontrolne badanie wideodermatoskopowe: 200,00 zł + cena konsultacji

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.  Informację o cenach można uzyskać w rejestracji  naszych placówek medycznych.

Trichoskopia

Trichoskopia (komputerowe badanie włosów) to nowoczesna metoda badania owłosionej skóry głowy i włosów, przy użyciu wideodermatoskopu. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, nie wymagające pobierania włosów.

Badanie pomaga zdiagnozować i ocenić stan nasilenia wielu chorób skóry głowy w tym:

  • łysienia telogenowego
  • łysienia plackowatego
  • łysienia androgenowego i innych typów łysienia

Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w okolicy czołowej, skroniowej i potylicznej. Lekarz dermatolog wykonuje kilka zdjęć, które zostają wysłane do specjalistycznego laboratorium i tam poddaje się je dokładnej analizie. Na wynik czeka się około 3 tygodni.

Dla kogo przeznaczona jest trichoskopia?

  • dla osób z wypadaniem włosów, przerzedzeniem włosów
  • dla osób z łysieniem plackowatym
  • dla osób ze zmianami w obrębie skóry głowy (rumień, łuska, guzki, plamki)
  • dla osób leczonych z powodu wypadania włosów w celu monitorowania skuteczności terapii
  • dla osób z łamliwością włosów

Jak należy przygotować się do badania? Badanie trwa około 15-30 minut, nie wymaga przygotowania. Jest całkowicie bezbolesne.

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań. Badanie może być wykonywane u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz u osób starszych (w tym posiadających implanty lub wszczepialne urządzenia kardiologiczne).