Co to jest USG połówkowe w ciąży?

Jest to badanie ultrasonograficzne, wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży (tzw. USG połówkowe, USG ciąży drugiego trymestru), jest podstawowym narzędziem w diagnostyce prenatalnej. Pozwala na ocenę budowy zewnętrznej i wewnętrznej płodu oraz na wykrycie ewentualnych wad rozwojowych. Wykonywane jest rutynowo u każdej ciężarnej kobiety.

Jak wygląda USG ciąży połówkowe?

USG ciąży połówkowe jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym. Jest bezbolesne i nieszkodliwe dla matki oraz dziecka. Wykonuje się je przez powłoki brzuszne. Lekarz nakłada na brzuch specjalny żel i następne przykłada sondę. Na monitorze aparatu USG pojawia się obraz dziecka.

Poliklinika evi-MED nr 3

Poradnia ginekologiczna

ul. Świętojańska 141, Gdynia

Kiedy trzeba wykonać USG połówkowe ciąży?

Kalendarz badań w ciąży, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, uwzględnia wykonanie USG ciąży w następujących terminach:

  • do 10 tygodnia ciąży

  • w 11-13 tygodniu ciąży

  • w 18-22 tygodniu ciąży

  • w 28-32 tygodniu ciąży

USG połówkowe w ciąży jest obowiązkowym badaniem, wykonywanym w drugim trymestrze ciąży, w okresie pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Istotny jest termin wykonania badania. Lekarze zalecają aby badanie USG ciąży II trymestru wykonać bliżej końca zalecanego okresu, czyli bliżej 22 tygodnia, ponieważ im starszy jest płód, tym bardziej precyzyjne jest badanie.

Cennik:

USG ciąży połówkowe (18-22 t.c.):  300,00 zł

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.  Informację o cenach można uzyskać w rejestracji  naszych placówek medycznych.

Co wykrywa USG ciąży połówkowe?

USG ciąży drugiego trymetru pozwala na szczegółową ocenę rozwoju dziecka. W trakcie tego badania lekarz wykonuje standardowe pomiary dziecka, ocenia wiek i masę płodu, położenie łożyska, sprawdza ilość wód płodowych i stan szyjki macicy. Ponieważ narządy płciowe dziecka w tym okresie są już na tyle rozwinięte, można też poznać jego płeć. Badanie USG w 2 trymestrze ciąży pozwala również na ocenę ewentualnych nieprawidłowości dotyczących budowy i funkcjonowania organów dziecka.

Jak się przygotować do USG połówkowego?

USG połówkowe w ciąży nie wymaga od ciężarnej specjalnego przygotowania. Zaleca się jedynie, aby na to badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem, ponieważ pełny pęcherz ułatwia obserwację płodu na monitorze USG.

Badanie USG połówkowe w ciąży 18-22 t.c - oferta evi-MED w Gdyni

Nasza pracownia ginekologiczno-położnicza w Poliklinice evi-MED w Gdyni wyposażona jest w najnowszej klasy aparat USG z nowoczesną opcją obrazowania w technologii trójwymiarowej. USG ciąży połówkowe wykonane w przychodni medycznej evi-MED w Gdyni zapewnia wysoką jakość badania, umożliwiającą szczegółową analizę stanu zdrowia dziecka.

Wykonujemy również USG połówkowe w ciąży bliźniaczej.

 

Godziny przyjęć specjalistów ginekologii

Poliklinika evi-MED nr 3, ul. Świętojańska 141, Gdynia

dr n. med. Maciej Pawłowski

wtorek: 16:20-19:00
czwartek: 09:00-16:00

lek. Ewelina Koch

poniedziałek: 14:00-19:00
piątek: 09:00-16:00

lek. Agata Grzybowska

wtorek: 08:00-12:00

lek. Kajetan Piątkowski

czwartek: 15:40-19:40

dr n. med. Joanna Manitius Sudara

poniedziałek: 15:00-19:40