Co to jest USG III trymestru ciąży (28-32 t.c.)?

jest to badanie ultrasonograficzne, wykonywane między 28 a 32 tygodniem ciąży (tzw. USG ciąży trzeciego trymestru). Pozwala na ocenę rozwoju anatomicznego płodu (oceniane są te same parametry, które były analizowane w trakcie USG ciąży połówkowego) oraz na ustalenie ułożenia płodu. Wykonywane jest rutynowo u każdej ciężarnej kobiety.

Jak wygląda USG ciąży III trymestru?

USG ciąży III trymestru jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym. Jest bezbolesne i nieszkodliwe dla matki oraz dziecka. Wykonuje się je przez powłoki brzuszne. Lekarz nakłada na brzuch specjalny żel i następne przykłada sondę. Na monitorze aparatu USG pojawia się obraz dziecka.

Należy mieć na uwadze, że jakość obrazu USG płody zarówno w technice tradycyjnej (2D) jak i w technice trójwymiarowej (3D/4D) zależna jest od wielu czynników, m.in.:

  • ułożenia płodu

  • wieku ciążowego

  • ilości wód płodowych

  • indywidualnej przezierności tkanek dla ultradźwięków (ilość tkanki tłuszczowej, właściwości tkanki łącznej)

     

Poliklinika evi-MED nr 3

Poradnia ginekologiczna

ul. Świętojańska 141, Gdynia

Kiedy trzeba wykonać USG ciąży III trymestru?

Kalendarz badań w ciąży, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, uwzględnia wykonanie USG ciąży w następujących terminach:

  • do 10 tygodnia ciąży

  • w 11-13 tygodniu ciąży

  • w 18-22 tygodniu ciąży

  • w 28-32 tygodniu ciąży

USG ciąży III trymestru jest obowiązkowym badaniem, wykonywanym w trzecim trymestrze ciąży, w okresie pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.

Cennik:

USG ciąży III trymestr (28-32 t.c.):  300,00 zł

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.  Informację o cenach można uzyskać w rejestracji  naszych placówek medycznych.

Co wykrywa USG ciąży III trymestru?

USG ciąży III trymestru pozwala na ponowną szczegółową ocenę rozwoju dziecka. W trakcie tego badania lekarz wykonuje standardowe pomiary dziecka, ocenia wiek płodu, stan łożyska – jego dojrzałość, grubość oraz cechy wskazujące na jego ewentualne oddzielenie, ocenia ilość wód płodowych i stan szyjki macicy. Badanie USG w 3 trymestrze ciąży pozwala również na ocenę ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, które pojawiły się dopiero na tym etapie ciąży i których nie można było wykryć we wcześniejszych badaniach ultrasonograficznych. Dokonuje się również oceny tempa wzrastania płodu, co daje możliwość wychwycenia wszelkich nieprawidłowości z tym związanych tj. hipotrofia (ograniczenie lub zahamowanie wzrostu płodu) czy makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku płodu). Jest to istotne dla dalszego przebiegu ciąży a także postępowania po porodzie.

Należy mieć na uwadze, że badania USG ciąży są o ograniczonej mocy diagnostycznej. Nawet najbardziej starannie przeprowadzona prenatalna diagnostyka ultrasonograficzna nie daje pewności rozpoznania wad w rozwoju dziecka. Część wad może nie dać zmian w obrazie USG i praktycznie jest jest możliwa do rozpoznania przed narodzinami.

Jak się przygotować do USG III trymestru ciąży (28-32 t.c)?

USG ciąży 3 trymestru nie wymaga od ciężarnej specjalnego przygotowania. Warto też mieć ze sobą wyniki wszystkich przeprowadzanych wcześniej badań, zarówno obrazowych, jak i laboratoryjnych.

Badanie USG III trymestru ciąży (28-32 t.c)- oferta evi-MED w Gdyni

Nasza pracownia ginekologiczno-położnicza w Poliklinice evi-MED w Gdyni wyposażona jest w najnowszej klasy aparat USG z nowoczesną opcją obrazowania w technologii trójwymiarowej. USG USG III trymestru ciąży (28-32 t.c) wykonane w przychodni medycznej evi-MED w Gdyni zapewnia wysoką jakość badania, umożliwiającą szczegółową analizę stanu zdrowia dziecka.

Wykonujemy również USG trzeciego trymestru w ciąży bliźniaczej.

 

 

Godziny przyjęć specjalistów ginekologii

Poliklinika evi-MED nr 3, ul. Świętojańska 141, Gdynia

dr n. med. Maciej Pawłowski

wtorek: 16:20-19:00
czwartek: 09:00-16:00

lek. Ewelina Koch

poniedziałek: 14:00-19:00
piątek: 09:00-16:00

lek. Agata Grzybowska

wtorek: 08:00-12:00

lek. Kajetan Piątkowski

poniedziałek: 8:30-13:30

dr n. med. Joanna Manitius Sudara

poniedziałek: 15:00-19:40