Nietrzymanie moczu – leczenie laserowe

Nietrzymanie moczu to kłopotliwa dolegliwość, która dotyka wiele kobiet w różnym wieku. Nowoczesna ginekologia udostępnia jednak nowoczesne metody leczenia schorzeń okolic intymnych, które pozwalają kobietom na szybki powrót do zdrowia. Ginekologia laserowa pomaga również w walce z dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu. W naszych gabinetach ginekologicznych w Gdyni, wykonywane są nieinwazyjne zabiegi laserowe (laser Mona Lisa Touch), znajdujące zastosowanie również w leczeniu nietrzymania moczu. 

Kto jest szczególnie narażony na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu?

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą mieć różne podłoże. Statystycznie, boryka się z tą dolegliwością co ósma kobieta przed 40. rokiem życia oraz co druga w okresie menopauzalnym. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu oraz związane z nimi przyczyny. Najczęściej spotykane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu – dolegliwość polega na trudnościach w utrzymaniu moczu podczas zwiększania się ciśnienia w śródbrzuchu, np. podczas kaszlu, śmiechu, aktywności fizycznej. Problem dotyka w szczególności kobiet po porodzie (szczególnie po licznych porodach) oraz kobiet w okresie menopauzalnym, kiedy spada stopień produkcji estrogenów. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być również przyczyną wrodzonej wady tkanki łącznej, cewki moczowej oraz skutkiem przebytych operacji okolic intymnych.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka często kobiet po porodzie – czasami daje o sobie znać już w pierwszym trymestrze ciąży. Powodem jest nieprawidłowy proces zamykania się cewki moczowej oraz rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni dna miednicy. Prawdopodobieństwo wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie zwiększają takie czynniki jak: duża waga dziecka, przedłużający się poród, komplikacje w trakcie ciąży. Nietrzymanie moczu tuż po porodzie jest naturalne – może utrzymywać się nawet do 6 tygodni. Jeśli jednak dolegliwość nie ustępuje razem z powrotem młodej mamy do zdrowia, należy zwrócić się do lekarza i ustalić diagnozę oraz leczenie.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Na samym początku leczenia problemu nietrzymania moczu, zazwyczaj preferuje się metody zachowawcze. W przypadku schorzeń związanych ze słabym napięciem mięśni, zaleca się ich trenowanie. Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy, zgodnie z zaleceniami lekarza, mogą przynieść rewelacyjne efekty i pozwalają kobietom przywrócić pełną kontrolę nad swoim pęcherzem.

Najnowszą metodą leczenia kobiecych problemów ginekologicznych jest metoda laserowa. Dostępna jest w gabinetach Polikliniki evi-MED w Gdyni.  Mona Lisa Touch™ to innowacyjny laser, który wykorzystuje się w leczeniu:  nietrzymania moczu (naglącego i wysiłkowego), suchości pochwybolesnych stosunków płciowych, podrażnień okolic intymnych, bolesnych stosunków płciowych. Laserem bezboleśnie usuwa się także zmiany skórne okolic intymnych (brodawki, włókniaki), blizny po operacjach oraz cesarskim cięciu oraz zwiększa się elastyczność pochwy. Metoda laserowa daje możliwość bezinwazyjnego leczenia wielu dolegliwości oraz szybką rekonwalescencję po zabiegu.

W Poliklinice evi-MED w Gdyni zabiegi laserowego leczenia nietrzymania moczu wykonują lekarze ginekolodzy. Do przeciwwskazań związanych z tą metodą leczenia należy: ciąża, okres karmienia, miesiączkowanie, choroby nowotworowe oraz zakażenia okolic intymnych. Już po kilku dniach od zabiegu laserowego można współżyć oraz powrócić do normalnego trybu życia. W okresie od 4 do 6 tygodni należy stawić się w Poliklinice evi-MED w Gdyni na wizytę kontrolną. W zależności od potrzeb pacjentki, wykonuje się od jednego do kilku zabiegów. Każdy z nich jest bezbolesny i trwa kilka minut.

W celu konsultacji ginekologicznej, zapraszamy do gabinetów Polikliniki evi-MED w Gdyni.

Evi-MED:  ul. Świętojańska 141, Gdynia, tel: (58) 710 05 60, 662 04 60