Terapia Uroginekologiczna
• Nietrzymanie moczu (wysiłkowe, z nagłym parciem,
mieszany)
• Obniżenia narządów miednicy mniejszej
• Rozstęp mięśnia prostego brzucha (DRA)
po porodzie
• Terapia po zabiegach ginekologicznych
• Terapia bólu pleców
Poliklinika evi-MED nr 3
Rehabilitacja
mgr Afrodyta Zielińska
ul. Świętojańska 141, Gdynia
tel: 58/662 04 60, 710 05 60
Leczenie rozstępu mięśnia prostego brzucha (DRA)
W trakcie ciąży może dojść do poszerzenia kresy białej w obrębie mięśni prostych brzucha. Jeżeli dojdzie do jej rozejścia mówimy wówczas o rozstępie tych mięśni. Problem ten dotyczy w głównej mierze młodych kobiet po porodzie i zaburza nie tylko estetyczny wygląd brzucha, ale przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie jego mięśni. Dysfunkcja struktury przedniej ściany brzucha może prowadzić nie tylko do bólu pleców czy obniżenia narządów miednicy mniejszej, ale również do nietrzymania moczu. Uszkodzenie kresy białej może w konsekwencji prowadzić do powstania przepukliny, co można potwierdzić za pomocą USG.
Rozstępowi mięśnia prostego brzucha (DRA) można zapobiegać już w ciąży. U osób, u których już do niego doszło odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń z terapeutą oraz kinesiotaping, umożliwi zmniejszenie rozstępu, a także przywrócenie funkcjonalności mięśnia prostego i estetycznego wyglądu brzucha.
Rehabilitacja mięśni dna miednicy w nietrzymaniu moczu
Nietrzymanie moczu to mimowolne częściowe bądź całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Wynika ono z nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego bądź mięśni dna miednicy, które otaczają i zaciskają cewkę moczową, zapobiegając wypływowi moczu. Częstość występowania tego wstydliwego problemu u kobiet pojawia się wraz z wiekiem i może dotykać nawet 20-30% młodych kobiet, 30-40% w średnim wieku oraz 30-50% w wieku starszym.
Do najczęstszych typów przewlekłego nietrzymania moczu zalicza się: wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas kichnięcia, śmiechu czy wysiłku fizycznego) oraz nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Pierwszy typ spowodowany jest osłabieniem mięśni dna miednicy, do którego dochodzi najczęściej wskutek ciąży, porodu, operacji ginekologicznych, menopauzy czy fizjologicznego procesu ich osłabienia wraz z wiekiem. Wśród możliwości leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, upatruje się zmianę stylu życia, leczenie farmakologiczne lub bardziej inwazyjne zabiegi chirurgiczne. Jednakże, dla zdrowych kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu w pierwszej kolejności zaleca się rehabilitację mięśni dna miednicy.
Pierwsza wizyta jest konsultacją diagnostyczną z wstępną terapią. W celu określenia problemu pacjentki, przeprowadzany jest dokładny wywiad, ocena postawy ciała oraz testy umożliwiające sprawdzenie napięcia mięśni dna miednicy. Na podstawie zebranych informacji ustala się indywidualny plan terapii, ukierunkowany na złagodzenie objawów bądź całkowite ich wyeliminowanie.
Celem rehabilitacji mięśni dna miednicy w nietrzymaniu moczu jest kontrola postawy, oddechu, poprawa siły oraz wytrzymałości ogólnej, nauka rozluźniania i napinania mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), leczenie zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego w ujęciu o trening dna miednicy.
Godziny przyjęć
mgr Zielińska Afrodyta – fizjoterapeuta
- poniedziałek: 8.00-14.00
- czwartek: 14.00-20.00
- piątek: 14.00-20.00
- sobota: 9.00-13.00
Cennik:
Terapia uroginekologiczna 95,00-110,00 zł
Specjalistyczna terapia pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości jak nietrzymanie moczu. Poznaj szeroki zakres usług Evi-MED. Rehabilitacja uroginekologiczna dostępna w poliklinice gwarantuje pomoc w złagodzeniu objawów lub całkowitej ich eliminacji.
Jeśli odczuwasz problemy z nietrzymaniem moczu, zgłoś się po pomoc do ekspertów. Rehabilitacja uroginekologiczna skupia się, m.in. na wzmocnieniu mięśnia miednicy, aby w przyszłości wyeliminować nieprzyjemną dolegliwość. Dla specjalistów z Evi-MED Twoje zdrowie jest priorytetem.
Zaufaj specjalistom i zgłoś się do polikliniki Evi-MED. Fizjoterapia uroginekologiczna na terenie miasta Gdynia pomoże Ci pokonać różnorodne dolegliwości — od nietrzymania moczu po bóle pleców. Eksperci dobierają terapię do potrzeb pacjenta, aby ten mógł na nowo cieszyć się pełnym zdrowiem.