Poliklinika evi-MED w Gdyni świadczy usługi rehabilitacyjne w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia schorzeń różnego typu:

• choroby zawodowe (nadmierne obciążenia, zespół cieśni nadgarstka, łokcia, barku)

• zespoły bólowe (neuralgie, rwy kulszowe, lumbago, dyskopatia)

• ciąża (ból kręgosłupa i stawów obwodowych w ciąży)

• stany przewlekłego bólu (ból osteoporozowy, nerwobóle, migreny)

• układ ruchu (stany zapalne i obrzęki, skurcze mięśni, blizny, trudno gojące się rany)

• RZS (stany zwyrodnieniowe, m.in. kręgosłupa, stawu biodrowego)

• urazy pooperacyjne i mechaniczne (złamania, stłuczenia, skręcenia, oparzenia)

• wady postawy (skolioza, wady stóp)

• zabiegi regenerująco – relaksujące (zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni i inne)

 

Poliklinika evi-MED nr 3

Rehabilitacja

ul. Świętojańska 141, Gdynia

tel: 58/662 04 60, 710 05 60

 

Godziny Przyjęć

dr n. o zdr. Karafa Marian – fizjoterapeuta

 • wtorek: 08.00-14.00
 • środa: 08.00-14.00
 • czwartek: 08.00-14.00
 • piątek: 08.00-14.00

mgr Wasilewski Jakub – fizjoterapeuta

 • poniedziałek: 14.00-20:00
 • wtorek: 14.00-20.00
 • środa: 14.00-20.00
 • czwartek: 14.00-20.00

mgr Zielińska Afrodyta – fizjoterapeuta

 • poniedziałek: 8.00-14.00
 • piątek: 15.30-20.00
 • sobota: 9.00-13.00
Rehabilitacja w przychodni Evi-med w Gdyni
Przychodnia medyczna evi-MED oferuje porady fizjoterapeutyczne oraz usługi medyczne w zakresie:

ZABIEGI FIZYKOTERAPII (pełen zakres zabiegów elektrycznych):

 

 • diadynamik
 • elektrostymulacja
 • galwanizacja
 • jonoforeza
 • krioterapia miejscowa

 

 

 • laser
 • pole magnetyczne
 • sollux
 • TENS
 • ultradźwięki

 

Szczególnie skuteczna w leczeniu takich schorzeń jak: ostrogi piętowe, łokieć tenisisty i golfisty.

Terapia falą uderzeniową jest innowacyjną i wysoce skuteczną metodą leczenia, stosowaną między innymi w rehabilitacji. Fale uderzeniowe przynoszą długotrwałe rezultaty w terapii dolegliwości bólowych i przyspieszają proces zdrowienia i regeneracji uszkodzonych tkanek. Działanie fal uderzeniowych opiera się na stymulacji metabolizmu i pobudzeniu cyrkulacji krwi, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni. Zabiegi stosuje się między innymi w przypadku leczenia patologicznych zmian ścięgien, wiązadeł, torebek stawowych oraz mięśni i kości. Terapia falą uderzeniową nie powoduje skutków ubocznych.

Nietrzymanie moczu to mimowolne częściowe bądź całkowite wypróżnienie pęcherza moczowego. Wynika ono z nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego bądź mięśni dna miednicy, które otaczają i zaciskają cewkę moczową, zapobiegając wypływowi moczu. Częstość występowania tego wstydliwego problemu u kobiet pojawia się wraz z wiekiem i może dotykać nawet 20-30% młodych kobiet, 30-40% w średnim wieku oraz 30-50% w wieku starszym.
Do najczęstszych typów przewlekłego nietrzymania moczu zalicza się: wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas kichnięcia, śmiechu czy wysiłku fizycznego) oraz nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Pierwszy typ spowodowany jest osłabieniem mięśni dna miednicy, do którego dochodzi najczęściej wskutek ciąży, porodu, operacji ginekologicznych, menopauzy czy fizjologicznego procesu ich osłabienia wraz z wiekiem. Wśród możliwości leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, upatruje się zmianę stylu życia, leczenie farmakologiczne lub bardziej inwazyjne zabiegi chirurgiczne. Jednakże, dla zdrowych kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu w pierwszej kolejności zaleca się rehabilitację mięśni dna miednicy.

Pierwsza wizyta jest konsultacją diagnostyczną z wstępną terapią. W celu określenia problemu pacjentki, przeprowadzany jest dokładny wywiad, ocena postawy ciała oraz testy umożliwiające sprawdzenie napięcia mięśni dna miednicy. Na podstawie zebranych informacji ustala się indywidualny plan terapii, ukierunkowany na złagodzenie objawów bądź całkowite ich wyeliminowanie.
Celem rehabilitacji mięśni dna miednicy w nietrzymaniu moczu jest kontrola postawy, oddechu, poprawa siły oraz wytrzymałości ogólnej, nauka rozluźniania i napinania mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), leczenie zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego w ujęciu o trening dna miednicy.
Najlepsze efekty można uzyskać w wyniku połączenia rehabilitacji wraz z laserem ginekologicznym MonaLisa Touch. Terapia laserem jest bezbolesna, bezinwazyjna i przede wszystkim bezpieczna, a tym samym jest najskuteczniejszym narzędziem w rękach lekarzy ginekologów do leczenia zaburzeń nietrzymania moczu u kobiet. Szybkie podjęcie leczenia i dobra diagnostyka pomogą ograniczyć lub całkiem zniwelować problem. A dzięki nowoczesnym metodom możliwa jest ocena efektów i przebiegu terapii na bieżąco.

Leczenie rozstępu mięśnia prostego brzucha (DRA)

W trakcie ciąży może dojść do poszerzenia kresy białej w obrębie mięśni prostych brzucha. Jeżeli dojdzie do jej rozejścia mówimy wówczas o rozstępie tych mięśni. Problem ten dotyczy w głównej mierze młodych kobiet po porodzie i zaburza nie tylko estetyczny wygląd brzucha, ale przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie jego mięśni. Dysfunkcja struktury przedniej ściany brzucha może prowadzić nie tylko do bólu pleców czy obniżenia narządów miednicy mniejszej, ale również do nietrzymania moczu. Uszkodzenie kresy białej może w konsekwencji prowadzić do powstania przepukliny, co można potwierdzić za pomocą USG.

Rozstępowi mięśnia prostego brzucha (DRA) można zapobiegać już w ciąży. U osób, u których już do niego doszło odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń z terapeutą oraz kinesiotaping, umożliwi zmniejszenie rozstępu, a także przywrócenie funkcjonalności mięśnia prostego i estetycznego wyglądu brzucha.

KINEZYTERAPIA (ćwiczenia z terapeutą)

MECHANOTERAPIA (masaże)

Masaż klasyczny (kręgosłupa, kończyn, twarzy)

Terapia Tkanek Miękkich

Terapia Tkanek Miękkich – zaawansowana forma masażu leczniczego nakierowana na pracę nad przyczyną problemu często oddaloną od faktycznego miejsca odczuwania dolegliwości bólowych. Skuteczna jako terapia „świeżych” kontuzji. Klasyczna terapia zakłada około 5 spotkań co 2-3dni.

STABILIZATORY/ORTEZY (stabilizacja stawów, tkanek miękkich, kręgosłupa)

Dysponujemy unikalnym w skali kraju sprzętem do diagnozowania patologii stóp. Na podstawie wyników analizy można dokładnie rozpoznawać wady i dysfunkcje stóp oraz dobierać indywidualne wkładki ortopedyczne. Badanie trwa krótko i nie jest stresujące nawet dla małych dzieci. Profilaktycznie takiemu badaniu powinien poddać się każdy, kto cierpi na dolegliwości związane ze stopami, tj.: osoby ciężko pracujące, kobiety w ciąży, sportowcy, osoby cierpiące na bóle stóp, reumatycy, chorujący na cukrzycę. A szczególnie dzieci powyżej 3 lat. Wiele dzieci chodzi w zbyt krótkich lub w zbyt wąskich butach, nie odczuwając bólu tak szybko jak dorośli. Z czasem jednak mogą zacząć skarżyć się na stopy lub nabyć złą postawę. A to wszystko dlatego, że to właśnie stopy noszą cały ich ciężar! Badanie i mierzenie regularnie stóp u dzieci jest wskazane przede wszystkim, dlatego, że stopy dziecięce bardzo szybko rosną; czasami nawet 2-3 numery rocznie i wymaga to swobodnej przestrzeni potrzebnej do wzrostu i ruchu stopy. Pamiętajmy, że stopy są podstawą naszego ciała a ich sprawność rzutuje na sprawność całego organizmu, dlatego zwróćmy szczególną uwagę i dbajmy o nie zwłaszcza u dzieci.

Kinesiotaping – jest to metoda wspomagająca i podtrzymująca efekty fizjoterapii. Polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami hipoalergicznymi. Plastry nie posiadają żadnych leków ani czynnych chemicznie substancji. Ich działanie zależy głównie od sposobu naklejenia. Są skuteczne w łagodzeniu bólu i redukcji obrzęków.

Jest bardzo bezpieczną i dobrze tolerowaną formą terapii, która prawie natychmiast wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych, co czyni ją doskonałą formą wspomagania przeciwbólowego. Aplikacje Kinesiotaping mogą stanowić formę leczenia (u kobiet w ciąży, sportowców, w terapii pooperacyjnej, obrzęków) lub być uzupełnieniem i przedłużeniem efektów np. po masażu, ćwiczeniach lub terapii manualnej.

Działanie: redukcja dolegliwości bólowych, normalizacja napięcia mięśniowego, korygowanie danego stawu postawy ciała, poprawa krążenia w tkankach, poprawa stabilizacji.

Zastosowanie: bóle kręgosłupa (zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, przeciążenia), bóle kręgosłupa podczas ciąży, paluch koślawy (Hallux Valgus), bóle ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty/golfisty, bóle stawów (bark, łokieć, kolano), kontuzje, przeciążenia.

Terapia Manualna (Mobilizacje i Manipulacje) – popularnie nazywane przez pacjentów „nastawianiem ciała”, „nastawianiem pleców”. Jest to metoda w fizjoterapii, której celem jest odblokowanie, uwolnienie lub odtworzenie ruchu w stawach np. kręgosłupa. Ruch w stawie jest konieczny dla zdrowia i jest bezpośrednio związany z pracą mięśni, więzadeł. Zadaniem mobilizacji i manipulacji jest odtworzenie prawidłowego ruchu w stawie tak aby umożliwić ciału „normalną” pracę.

 • Pinopresura (stymulacja punktów na ciele)
 • Mobilizacje i Manipulacje
 • Terapia tkanek miękkich (masaż głęboki)
 • Terapia powięziowa – FDM

Funkcjonalna Osteopatia Integracyjna holistyczna metoda diagnozowania pacjenta i terapii. Zakłada ona, że na problem, który powstał w aparacie ruchu (mięśnie, stawy, kręgosłup) organizm człowieka reaguje jako całość – tworzy zmiany i kompensacje także w innych częściach ciała nie dotkniętych urazem. FOI zakłada, że terapii trzeba poddać całe ciało a nie tylko miejsce bólu. Jeśli wyleczymy jedynie miejsce bólowe to problem może do nas za jakiś czas wrócić. Cała terapia jest całkowicie bezbólowa. Klasyczna terapia zakłada 3-5 spotkań co 2 tygodnie.

Stosowana po raku piersi, po zabiegach chirurgicznych, na wrodzone wady.

 • stadium redukcji obrzęku (bandażowanie, manualny  drenaż limfatyczny)

 • stadium podtrzymania efektów przeprowadzonej terapii (dobór odzieży uciskowej – standard i szyte na miarę!)

Limfodrenaż to specjalistyczny masaż skóry i naskórka, który wyraźnie pobudza wytwarzanie nowych płynów limfatycznych i rozbudowę naczyń limfatycznych. Zabieg limfodrenażu umożliwia usunięcie z organizmu toksyn oraz skupisk tłuszczu a także pomaga w udrożnieniu węzłów chłonnych. Limfodrenaż stosowany do likwidacji obrzęków kończyn oraz jako profilaktyczny zabieg przy walce z żylakami. Niekiedy wraz z limfodrenażem (np. w przypadku wystąpienia obrzęków limfatycznych) zaleca się równoległe stosowanie kompresoterapii, czyli leczenia uciskiem. Limfodrenaż w placówkach evi-MED w Gdyni wykonywany jest manualnie przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów.


 

Poliklinika evi-MED współpracuje z Ośrodkiem kształcenia w zakresie Fizjoterapii – Szkoła Rehabilitacji MONADE

Niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego wpisana do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych Nr 19/PL/2014 prowadzi kursy z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii. Zaświadczenie o ukończeniu kursu wydaje na podstawie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 622). Kursy, seminaria oraz praktyki zawodowe adresowane są do fizjoterapeutów, lekarzy, masażystów, pielęgniarek, kosmetologów.

Kontakt: http://www.fizjoterapia-karafa.snadno.eu/  e-mail: karafa.marian@wp.pl Poliklinika evi-MED nr 3, ul. Świętojańska 141, Gdynia, tel: (58) 710 05 60