Dolegliwości okresu menopauzalnego

Menopauza to ustąpienie miesiączkowania – jeśli kobieta odnotowała rok od swojej ostatniej miesiączki, uznaje się, że weszła w  okres  menopauzalny. Menopauzę poprzedza klimakterium, czyli szereg dokuczliwych objawów, z którymi muszą zmagać się kobiety w wieku 45 – 50 lat. Klimakterium nazywane jest również okresem przekwitania – to wtedy jajniki wydzielają coraz mniej estrogenów, co wiąże się z końcem płodności u kobiety.

Zmiany w gospodarce hormonalnej powodują nieprzyjemne dolegliwości. Objawy mogą być różne – uzależnione są od indywidualnych uwarunkowań kobiety. Niektóre Panie przechodzą zmiany związane z klimakterium łagodnie, inne skarżą się na bardzo dotkliwe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Warto zadbać, aby ten czas związany z zegarem biologicznym przetrwać w komforcie. W tym celu, już po zaobserwowaniu pierwszych objawów, należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie, które złagodzi uciążliwe dolegliwości.

Do najczęstszych symptomów okresu menopauzalnego należą:

 • nieregularne miesiączki, aż do czasu ich całkowitego ustania,
 • spadek libido,
 • suchość  pochwy  i  bolesne  stosunki  płciowe,
 • uderzenia  gorąca,
 • nadmierna potliwość,
 • huśtawki nastrojów,
 • zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • problemy z nietrzymaniem moczu,
 • depresja,
 • bóle głowy i stawów.

Zmiany w sferze seksualnej – suchość pochwy, spadek libido

Hormony mają wpływ na sferę seksualną kobiety. Zaburzeniom hormonalnym często towarzyszy spadek libido, czyli brak ochoty na stosunek płciowy. Mniejsza ochota na seks w okresie klimakterium i menopauzy jest rzeczą naturalną. Również kobiety po porodzie oraz zażywające tabletki antykoncepcyjne borykają się z tym problemem. Spadek libido ma oczywiście związek z nieuregulowaną gospodarką hormonalną.

Kobiety w okresie poporodowego połogu oraz  menopauzy  mogą odczuwać  również suchość  pochwy, która utrudnia stosunek płciowy. Właściwe  nawilżenie  pochwy  ściśle wiąże  się  z  libido  –  jego utrata  skutkuje  często suchością  oraz trudnościami  w aktywności  seksualnej. Po porodzie oraz podczas menopauzy, każdy stosunek płciowy może być bolesny i wiązać się z dyskomfortem. Jeśli  stan  suchości  pochwy  oraz  bolesnych  stosunków  płciowych  się  utrzymuje,  należy  udać  się  po  poradę  do  lekarza  –  być może  konieczne  będzie  rozpoczęcie leczenia. Prawidłowa diagnoza powinna wykazać, co jest przyczyną problemu. Objawy mogą być naturalną konsekwencją stanu biologicznego kobiety (porodem, klimakterium), a czasami prowadzą do innych dolegliwości, wymagających leczenia medycznego. Kobiety często sięgają po środki  nawilżające okolice  intymne – z pewnością dają one tymczasową poprawę jakości stosunku płciowego oraz braku bolesnych doznań, jednak nie są one rozwiązaniem problemu. Warto również wiedzieć,  że  źródłem  spadku  libido  oraz  suchości  pochwy  mogą być  przyczyny  natury  psychicznej  –  takie  jak  stres,  depresja.

Zmiany w sferze psychicznej i wizualnej

Okres menopauzy niesie ze sobą często dolegliwości związane ze sferą psychiczną kobiety. Burza hormonów w okresie dojrzewania, w ciąży, po porodzie, jak również w czasie menopauzalnym, prowadzi do huśtawek nastrojów, wzmożonej impulsywności, płaczliwości, depresji, zmęczenia i zrezygnowania. Odpowiednio  prowadzonym leczeniem ginekologicznym  można  zminimalizować,  a  nawet  wyeliminować  te  objawy.

Złe samopoczucie może również wynikać ze zmian w wyglądzie oraz z ogólnego dyskomfortu. Zawroty głowy oraz uderzenia gorąca dotykają aż 70% kobiet w wieku około 45lat. Nadmierna potliwość, nietrzymanie moczu, bóle głowy prowadzą do długotrwałego stresu oraz lęku. Spadek pewności siebie oraz poczucia atrakcyjności może wiązać się również z spadkiem poziomu produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny jędrność oraz elastyczność skóry. Staje się ona bardziej sucha, cieńsza i traci swój młodzieńczy blask. Zmiany w wyglądzie dotyczą również włosów. Jest to jednak proces naturalny, który przy odpowiednio wprowadzonej kuracji oraz leczeniu, można przejść w pełnym komforcie.

Zmagasz się z pierwszymi  dolegliwościami okresu menopauzalnego? Skontaktuj się z naszym lekarzem ginekologiem, który pomoże Ci zminimalizować, a następnie wyeliminować te dokuczliwe objawy.