Leczenie endometriozy

Endometrioza. Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest to choroba kobiecego układu rozrodczego, polegająca na występowaniu komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jej właściwą lokalizacją tj. poza jamą macicy.

Ogniska endometriozy są najczęściej diagnozowane w jamie otrzewnej oraz w obrębie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. Tkanka endometrium poza jamą macicy reaguje na zmiany hormonalne cyklu miesięcznego, a złuszczające się komórki i krew nie znajdują ujścia, prowadząc najczęściej do stanu zapalnego w okolicznych narządach. Ogniska endometriozy mogą też prowadzić do tworzenia blizn i zrostów, które są przyczyną dolegliwości bólowych, nasilających się w trakcie miesiączki.

Jest to choroba postępująca i wyniszczająca, a towarzyszący jej często silny ból znacznie obniża jakość życia. Jeśli jest nieleczona, to może przyczyniać się do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie mogą pomóc w opanowaniu tej choroby.

Poliklinika evi-MED nr 3

Poradnia ginekologiczna

ul. Świętojańska 141, Gdynia

Jakie są najczęstsze objawy endometriozy?

Często od wystąpienia pierwszych objawów endometriozy do chwili jej zdiagnozowania mija kilka lat. Wiele objawów, uznawanych potocznie za „normalne bóle kobiece”, takich jak bolesne miesiączki, nudności i bóle brzucha, ból podczas stosunku może świadczyć o endometriozie.

Najczęstsze objawy endometriozy, to między innymi:

  1. Ból w dolnej części brzucha lub pleców. Początkowo dolegliwości bólowe występują w okresie menstruacji, ale z czasem przechodzą w ból powodujący uczucie ciężkości i rozpierania w dole brzucha. Dolegliwości bólowe pojawiają się również podczas owulacji oraz stosunku płciowego.

  2. Obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle.

  3. Bolesne oddawanie moczu. Pacjentki, u których endometrioza zaatakowała pęcherz moczowy, skarżą się na częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, bolesne oddawanie moczu.

  4. Dolegliwości jelitowe. Pacjentki, u których ogniska endometriozy pojawiły się w jelicie grubym, skarżą się na objawy zespołu jelita grubego, ból podczas wypróżnień, zaparcia, biegunki.

  5. Wzdęcia brzucha, występujące głównie podczas miesiączki.

  6. Wahania nastroju, objawy lękowe, stany depresyjne, związane z występowaniem ciągłego bólu.

  7. Przewlekłe zmęczenie, związane z ogólnym osłabieniem organizmu, które nasila się podczas miesiączki.

  8. Problem z zajęciem w ciążę. Ogniska endometriozy tworzące się w obrębie jajników tworzą torbiele i zrosty wpływają negatywnie na płodność

Leczenie endometriozy

W przypadku występowania objawów, które mogą wskazywać na endometriozę, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Wczesna diagnoza i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie mogą wyeliminować dokuczliwe objawy tej choroby. Leczenie endometriozy jest planowane indywidualnie, w zależności od planów życiowych i reprodukcyjnych kobiety.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, współczesna medycyna oferuje możliwość leczenia farmakologicznego oraz chirurgicznego, których celem jest:

  • łagodzenie / redukowanie objawów bólowych

  • usunięcie guzów, nacieków, wszczepów

  • zachowanie lub przywrócenie płodności

  • zapobieganie / opóźnianie nawrotu choroby